Perowskity – co to?

Innowacyjne technologie rządzą współczesnym biznesem, a szczególnie duże zastosowanie będą mieć w sektorze energetycznym. Prym wiedzie tu fotowoltaika, więc nie bez powodu coraz większym zainteresowaniem cieszą się Perowskity. Wielu specjalistów działających w branży fotowoltaicznej uważa, że mogą one stanowić niezwykle istoty wkład w rozwój branż związanych z produkcją energii elektrycznej. Przede wszystkim technologia ta ma być dopełnieniem klasycznych paneli, które mają pewne ograniczenia. Konstrukcja perowskitów daje możliwość zamontowania ich w miejscach nietypowych.

Dlaczego perowskity budzą tak duże zainteresowanie?

Do ogniw fotowoltaicznych przyzwyczailiśmy się chyba wszyscy. Panele solarne traktujemy jak element krajobrazu. Pojawiają się na wielu domach niezależnie od tego, czy to duże, czy też małe nieruchomości. Oferowane są klientom nie tylko w ramach większych projektów dedykowanych na poszczególnych nieruchomości. Można kupić także małe zestawy fotowoltaiczne, które przykleić można na przykład na dachu samochodu lub w innych miejscach. Nie zapominajmy jednak o tym, że technologie te będą stale rozwijane. Pracuje się nad unowocześnieniem fotowoltaiki, czego dowodem są właśnie perowskity. To po prostu grupa minerałów, które są zbudowane z nieorganicznych związków chemicznych. Oto co mogę one wnieść do branży:

  • z uwagi na swoją budowę będą pozwalały na szerokie zastosowanie minerału
  • w stosunku do tradycyjnych ogniw, koszt wytwarzania paneli na bazie perowskitów ma być znacznie niższy
  • tego rodzaju ogniwa będą mogły produkować energię również dzięki sztucznemu światłu

Aktualnie prowadzone są zaawansowane prace, jeżeli chodzi o komercjalizację ogniw, ponieważ będą one zapewniały ogromne możliwości, jeżeli chodzi o rozwój sektora energetycznego na całym świecie.

Fenomen perowskitów

W przypadku tych minerałów mówimy rzeczywiście o fenomenie w kontekście innowacyjnej technologii. Przełomowe jest to, że drukowanie poszczególnych warstw ogniw fotowoltaicznych jest możliwe przy wykorzystaniu przezroczystych folii. Jakby tego było mało, ogniwa takie będzie można dopasowywać do indywidualnych potrzeb. Użytkownik będzie mógł na przykład zmieniać ich rozmiar, ale także sklejać je z sobą.

Koszty produkcji perowskitów

Tak jak w każdej innej branży, kluczowe znaczenie ma cena materiału i ostatecznie produktu, który jest wypuszczany na rynek. Zauważmy, że panele fotowoltaiczne pomimo tego, że coraz tańsze, to nadal są dosyć kosztowne, jeżeli chcielibyśmy dostarczyć energię dla domu na wiele miesięcy. Tymczasem w przypadku wytwarzania ogniw z wykorzystaniem perowskitów produkcja jest znacznie bardziej opłacalna niż w przypadku tradycyjnych paneli. Dużą rodziną jest to, że ta technologia nie wymaga wysokich temperatur w procesie produkcyjnym. Dodatkowo folia perowskitowi bardzo mało waży. Dzięki temu, że jest lekka, transport również jest o wiele mniej kosztowny. Poza tym produkcja takich nawet innych ogniw jest również przyjazna dla środowiska naturalnego.

 

Autor: Radosław Jasiński