Naturalne sposoby na łagodzenie objawów ŁZS

ŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry to choroba, na którą cierpi 1-3% ogółu populacji. Schorzenie ma charakter przewlekły i może nawracać w momentach silnego stresu lub znacznego osłabienia odporności organizmu. Mechanizm powstania łojotokowego zapalenia skóry jest bardzo złożony, co dodatkowo utrudnia jego leczenie. Ta choroba najczęściej dotyka dorosłych i młodzież w okresie dojrzewania. Jak można złagodzić objawy ŁZS naturalnymi sposobami?

Podstawowe objawy łojotokowego zapalenia skóry

ŁZS bardzo często pojawia się na owłosionej skórze głowy, choć równie dobrze może rozwinąć się na innych częściach ciała takich, jak twarz, obszar za małżowinami usznymi, górna część pleców lub klatka piersiowa. Zmiany przybierają formę nieregularnych, rumieniowych plam o lekko żółtawym zabarwieniu. Charakterystyczne łuski z czasem będą się złuszczać, a w ich obrębie może pojawić się surowiczy wysięk. W łojotokowym zapaleniu skóry nieestetyczne zmiany są spowodowane przede wszystkim nadmiernym gromadzeniem się łoju w warstwie rogowej skóry. W takim wypadku łatwo dochodzi do przesuszenia skóry, a chorzy często odczuwają silny świąd i pieczenie. Dolegliwości mogą się wzmagać przy wysokich temperaturach. Jeśli zaczniesz rozdrapywać swędzące plamy, możesz poważnie uszkodzić skórę i doprowadzić do miejscowego wypadania włosów.

Jak złagodzić objawy ŁZS w domowych warunkach?

Na początku warto podkreślić, że łojotokowe zapalenie skóry to poważne schorzenie, które powinno być leczone pod czujnym okiem doświadczonego dermatologa. Jednak poza specjalistycznymi maściami i płynami warto stosować naturalne sposoby łagodzenia nieprzyjemnych zmian. W pozbyciu się grubych łusek pomogą Ci domowe peelingi. Do ich przygotowania wykorzystaj naturalne składniki, które dogłębnie nawilżają skórę, lekko ją złuszczają i nie powodują podrażnień. Domowy peeling możesz zrobić z olejku rozmarynowego, olejku ze słodkich migdałów, oleju jojoba lub olejku z awokado. Świetnym wyborem będzie również aloes i olej kokosowy. W niektórych przypadkach doskonale sprawdzają się także bezwonne szampony przeciwłupieżowe.

Jakie substancje warto stosować na ŁZS?

W przebiegu łojotokowego zapalenia skóry zmiany mają charakter zapalny. Dlatego kuracja powinna składać się ze środków o działaniu bakteriobójczym, przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym. Czym leczyć łojotokowe zapalenie skóry? Jeśli szukasz naturalnych sposobów na złagodzenie objawów ŁZS i zmniejszenie świądu, sięgnij po olejek z drzewa herbacianego. Możesz go dodać do szamponu lub odżywki do włosów. Olejek z drzewa herbacianego działa kojąco na skórę głowy, łagodzi podrażnienia, dogłębnie nawilża i wykazuje działanie przeciwzapalne. Kolejną polecanymi substancjami są: niacynamid, kwas salicylowy i mocznik kosmetyczny. Pamiętaj, że stosowanie poszczególnych składników warto skonsultować z lekarzem. Wówczas zyskasz pewność, że wybrane substancje nie będą kolidowały z dotychczasowym leczeniem.

Przy łojotokowym zapaleniu skóry niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja ognisk chorobowych. W tym okresie trzeba również wyjątkowo chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i przegrzaniem. Jeśli chcesz szybko pozbyć się zmian na skórze, stosuj odżywcze peelingi i nie bój sięgać po naturalne sposoby leczenia.

 

Artykuł sponsorowany